Zdrowie

Kiedy podczas jakiejś czynności odczuwamy ból, skutecznie się do niej zniechęcamy. Nie inaczej jest wtedy, gdy pojawia się dyskomfort w czasie stosunku… jakie mogą być jego przyczyny?

Suchość pochwy

Jednym z najczęstszych powodów bólu podczas stosunku jest suchość pochwy czy też jej niedostateczne nawilżenie. Przyczyn może być naprawdę wiele: od zbyt niskiego poziomu podniecenia kobiety (brak gry wstępnej, za krótka lub niewłaściwa), poprzez zmęczenie czy stres, aż po problemy hormonalne.

Suchość pochwy może być więc objawem niedoboru kobiecych hormonów. O ile w okresie okołomenopauzalnym jest to zupełnie naturalne, tak w każdym innym przypadku powinien być to pretekst do wizyty u ginekologa.

Alergia

Pieczenie lub ból podczas stosunku mogą być również symptomem alergii. Uczulać mogą wszelkie kosmetyki używane do higieny intymnej i irygacji pochwy, zwykłe mydło, proszek do prania lub też lateks, z którego wytwarzane są prezerwatywy.

Infekcja intymna

Dyskomfort pojawiający się przy próbach stosunku może być spowodowany infekcją. Ból w trakcie seksu jest jednym z objawów wielu chorób intymnych:

  • Chlamydioza – innymi objawami przy tej infekcji są bóle brzucha, swędzenie, gęste upławy, a nawet krwawienia między miesiączkami;
  • Rzęsistkowica – objawia się szarymi lub żółtozielonymi i pienistymi upławami, bólem i świądem odczuwanym przy oddawaniu moczu;
  • Drożdżyca - ta infekcja może powodować gęste i serowate upławy, swędzenie pochwy i jej przekrwienie;
  • Opryszczka narządów płciowych – na narządach płciowych pojawiają się małe, swędzące pęcherzyki.

Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z powyższych objawów, nie czekaj aż samo przejdzie. Umów się na wizytę u ginekologa, który przepisze Ci właściwe leczenie.

 Pochwica

Jeszcze innym powodem bólu podczas stosunku jest pochwica – dysfunkcja o podłożu psychicznym, która objawia się tak mocnym skurczem mięśni pochwy, że mężczyzna nie jest w stanie wprowadzić członka.

Pochwica najczęściej dotyka kobiety, które mają złe wspomnienia związane z seksem i strefą intymną (np. były molestowane lub zgwałcone) lub były wychowywane w rodzinach, gdzie seks był tematem tabu i był jedynie czynnością służącą rozmnażaniu, a nie osiąganiu przyjemności. Chorobę tę można wyleczyć – wymaga jednak terapii i odpowiednich ćwiczeń.