Zdrowie

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że dbanie o zęby jest niezwykle istotne, a piękny i zdrowy uśmiech to nie tylko walor estetyczny, ale również zdrowotny.

Może zastanawiacie się co wspólnego z zębami ma angina, ból głowy, problemy ze stawami lub sercem? Okazuje się, że wiele! Chore zęby mogą być bowiem przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych. Chore, zaatakowane próchnicą zęby mogą spowodować np. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie zastawek, a nawet zawał. Gromadzące się bakterie przedostają się z chorych zębów do krwiobiegu i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych – wtedy łatwiej osadza się na nich płytka miażdżycowa zwężająca ich światło. Gdy bakterie zadomowią się w zębie, wydzielane przez nie enzymy i toksyny mogą naczyniami krwionośnymi wędrować po organizmie. I docierają m.in. do stawów. Oznacza to, że na skutek długotrwałego stanu zapalnego zębów, może dojść do choroby reumatycznej – efekt to trwałe uszkodzenia stawów.

Popsute, bolące zęby lub rozległe braki w uzębieniu, utrudniają gryzienie i żucie pokarmów. Źle rozdrobniony pokarm i połykane duże kęsy to większy wysiłek dla żołądka – jedzenie dłużej w nim zalega i musi być trawione przez większą ilość soku żołądkowego. Ten w nadmiarze sprzyja powstaniu wrzodów żołądka.

Próchnica zębów górnych może z kolei być przyczyną stanu zapalnego zatok. Bakterie, które namnażają się w chorych zębach z łatwością mogą się przedostać w bliskie sąsiedztwo zatok.

Zapalne ogniska chorych zębów mają także wpływ na nerki – bakterie mogą je zaatakować, wywołując np. zapalenie kłębuszkowe nerek. Toksyny z próchniczych zębów mogą uszkodzić nerki na tyle skutecznie, że przestaną one pełnić funkcję sprawnego filtra.

Uważa się, że za stan zapalny gardła – zwany popularnie anginą – odpowiada przeziębienie. To jednak nie zimno powoduje zapalenie, ale bakterie – głównie paciorkowce z zepsutych zębów.

Do jakich jeszcze chorób mogą się przyczynić zepsute zęby? Tak naprawdę, bakterie mogą zaatakować wszystkie narządy miąższowe np. wątrobę, płuca wywołując tam ropnie. Bakterie z chorego zęba, a są to głównie gronkowce i paciorkowce odpowiedzialne za stany ropne. Warto więc uzmysłowić sobie, że tak bagatelizowany przez niektórych problem, jak nieleczony próchniczy ząb, może pociągnąć za sobą znacznie poważniejsze stany chorobowe i zagrażać naszemu życiu.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.dentsm.pl.