Rzeszów

20 lutego 2017 roku o godzinie 11:00 w Przyrodniczo-Medycznym Centrum Badań Innowacyjnych na ul. Warzywnej 1A, Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki otworzy swój oddział w Rzeszowie. Otwarcia dokona dr Wojciech Giermaziak, Dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej razem z prof. Aleksandrem Bobko, wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Placówka powstała we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim i ma służyć studentom medycyny i nauk pokrewnych, a także praktykom zawodów medycznych z regionu.



Oddział GBL w Rzeszowie jest 16. oddziałem terenowym Biblioteki. Mieści się na terenie kompleksu Uniwersytetu Rzeszowskiego i usytuowany jest w budynku Wydziału Medycznego przy ul. Warzywnej 1A.

Do dyspozycji osób korzystających z Biblioteki przeznaczono cztery stanowiska czytelnicze i dwa komputerowe. Księgozbiór to wydawnictwa z zakresu medycyny i nauk pokrewnych, które obecnie obejmują kilkaset pozycji i będą aktualizowane w miarę możliwości finansowych i poszerzane poprzez zakupy, dary, wymianę oraz prenumeratę czasopism. Zadania te będą realizowane przy pełnej współpracy Biblioteki z Zespołem ds. systematycznych przeglądów informacji medycznej utworzonym przez współpracujące strony. Oddział zapewnia dostęp do wszelkich baz danych, którymi dysponuje GBL zarówno stacjonarnie w siedzibie, jak i w formie Internetowej.

W Rzeszowie istniał już oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej, do 2010 roku (od 1955 r.). Mieścił się na parterze w budynku Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Dąbrowskiego 79A. Starania o reaktywację Oddziału obecny Dyrektor GBL podjął już w 2012 roku na wyraźne sygnały i postulaty środowiska pracowników ochrony zdrowia.

Oddziały terenowe odgrywają ważną rolę w działalności Głównej Biblioteki Lekarskiej. Dzięki nim zakres działalności Biblioteki obejmuje cały kraj. Ze względu na powszechną dostępność i ogólnomedyczny profil zbiorów z usług oddziałów korzysta szeroki i bardzo zróżnicowany krąg użytkowników. W oddziałach GBL, poza obsługą czytelników,

organizowane są również wydarzenia specjalne – spotkania, wystawy, prelekcje. Oddziały tym samym stanowią ważne miejsce na kulturalnej mapie miast, w których się znajdują.

Główna Biblioteka Lekarska, od momentu jej założenia w 1945 roku, prowadzi działalność czytelniczą, a także rozszerza ją w zakresie upowszechniania i popularyzowania zbiorów poprzez organizowanie wystaw, sesji historycznych, publikacje naukowe, opracowania o charakterze historycznym, wydawnictwa albumowe oraz reedycje rzadkich i cennych druków. Oferuje bogaty i dobrze zorganizowany warsztat do pracy naukowej. Rozbudowany aparat informacyjny biblioteki stanowią katalogi, kartoteki oraz własne bazy danych. Dzięki wysokiej technologii biblioteka zapewnia użytkownikom dostęp do elektronicznych źródeł informacji: baz danych, katalogów innych bibliotek, serwisów informacyjnych instytucji. W swoich zasobach posiada źródła drukowane, materiały rękopiśmiennicze, zbiory filmów, fotokopii, mikrofilmów, kolekcje obrazów, grafik, rycin, fotografii, medali oraz archiwaliów. Wykorzystując bogate zbiory oraz własne i zagraniczne bazy biomedyczne, przygotowywane są informacje faktograficzne, bibliograficzne, zestawienia tematyczne piśmiennictwa oraz kopie materiałów, które przesyłane są do użytkowników na całym świecie.


Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki jest nowoczesną, skomputeryzowaną biblioteką specjalistyczną, jedną z trzech głównych bibliotek resortowych w kraju. Jej księgozbiór liczy ponad 550 000 woluminów, na które składają się publikacje z zakresu medycyny, farmacji, nauk biomedycznych oraz historii nauk medycznych. Najcenniejsze zbiory stanowią narodowy zasób biblioteczny będący niezbywalną częścią dziedzictwa narodowego. Biblioteka posiada 16 oddziałów terenowych, z których zbiorów korzystają lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, rehabilitanci i studenci nauk medycznych z całego kraju. Od 2002 roku Główna Biblioteka Lekarska pełni rolę Centrum Dokumentacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gromadząc dokumenty i publikacje z zakresu medycyny i nauk pokrewnych oraz publikacje dotyczące organizacji ochrony zdrowia w poszczególnych krajach. Więcej informacji na www.gbl.waw.pl