Zdrowie

Leczenie ortodontyczne to skomplikowany i całościowy proces, polegający na usunięciu zgłoszonych przez pacjentów zastrzeżeń estetycznych (krzywe zęby), ale również - nie mniej ważnych dla lekarza ortodonty - nieprawidłowości w symetrii twarzy czy pracy stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą się objawiać uciążliwymi bólami głowy. Leczenie ortodontyczne możemy podzielić na etapy.

Wśród nich bardzo ważne miejsce zajmuje badanie ortodontyczne, które ma na celu ustalenie potrzeb pacjenta i wstępne przedstawienie możliwości leczenia. Rozpoczyna się od wywiadu i ustaleniu przyczyn zaburzeń zgryzu. W przypadku dzieci rodzic pacjenta pytany jest o przebieg porodu i okresu noworodkowego, choroby wieku dziecięcego, przebyte urazy głowy i zębów (mlecznych i stałych), alergie, nawyki i szkodliwe przyzwyczajenia, problemy laryngologiczne i logopedyczne. Następnie przeprowadzane jest badanie zewnątrzustne, które min. ocenia symetrię twarzy, pracy stawów skroniowo- żuchwowych, zgryzu oraz ewentualne wykonanie badań dodatkowych.

Drugim etapem jest plan leczenia ortodontycznego. Lekarz przedstawia pacjentowi pełne rozpoznanie ortodontyczne, proponuje metodę leczenia i konkretny rodzaj aparatu. Plan leczenia ma formę dokumentu podpisanego przez lekarza ortodontę oraz pacjenta. Czasem ortodonta zleca dodatkowe przygotowanie pacjenta do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego poprzez wykonanie określonych zabiegów stomatologicznych takich jak profesjonalne czyszczenie zębów (higienizacja), leczenie zachowawcze lub usunięcie nadmiarowych zębów, czy leczenie chorób błon śluzowych i przyzębia. Ustalany jest z pacjentem terminarz kolejnych etapów leczenia ortodontycznego.

Jednym z takich zabiegów dodatkowo przygotowujących pacjenta są tzw. „separacje”. Jest to rodzaj gumek wprowadzanych na od 5 do 7 dni pomiędzy zęby boczne, w celu ich rozsunięcia (separacji). Pozwala to na odseparowanie ściśniętych zębów oraz założenie pierścienia na ząb, podobnie jak np. obrączki na palec. Pierścień na zębie trzonowym umożliwia stabilizację aparatu w trakcie leczenia ortodontycznego. Czasem pierścienie nie muszą być zakładane - decyduje o tym lekarz ortodonta.

Na tym etapie następuje założenie aparatu stałego. Wizyta rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem powierzchni zębów. Aparaty najczęściej zakładane są na pierwsze zęby trzonowe („szóstki”). Potem ortodonta, za pomocą specjalnego kleju i lampy polimeryzacyjnej, przykleja zamki do powierzchni zębów - pozostaną na cały czas leczenia.

Retencja to ostatni etap leczenia, równie ważny jak diagnostyka czy właściwe leczenie ortodontyczne, który ma na celu utrwalenie osiągniętych wyników. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego w gabinecie stomatologicznym pacjent otrzymuje płytę retencyjną, lub na wewnętrzną (do-językową) część zębów przednich naklejany jest stały retainer. Płyta powinna być noszona całodobowo (oprócz jedzenia) przez okres od 3 do 4 miesięcy. Następnie powoli maleje konieczność jej noszenia - przez kolejnych 6 miesięcy lekarz ortodonta może zalecić noszenie płytki przez około 5 godzin dziennie, lub zalecić zakładanie jej już tylko na noc.

Więcej informacji na temat leczenia ortodontycznego można znaleźć na stronie www.centrum-ortodontyczne.pl