Czy wiesz, że...

Każdy z nas otrzymuje rachunki za prąd, a wielu z nas zapewne zastanawia się skąd są takie wysokie? Ich wysokość zależy m.in. od ceny za kilowatogodzinę. Okazuje się, że stawkę za prąd można zmniejszyć. Wystarczyć znaleźć sprzedawcę, który proponuje niższą cenę.

Kalkulator taryf

Porównanie ofert energetycznych nie jest trudną sprawą, ale trochę czasochłonną. Dlatego warto skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek cen energii. Jedną z nich jest EnergiaDirect.pl, która wymaga do porównania podania podstawowych danych: kod pocztowy, liczba mieszkańców, roczne zużycie energii, dotychczasowy sprzedawca, układ instalacji, rodzaj taryfy. Można także za pomocą suwaka określić procent zużycia energii w przypadku taryfy dwustrefowej. Na podstawie tych danych wykonywania jest kalkulacja, której wynikiem jest przedstawienie kilku ofert sprzedawców. Porównywarka przedstawia oferty tylko sprawdzonych sprzedawców. 

Mniejsze rachunki

Dzięki wykonaniu porównania cen energii odbiorca łatwiej może wybrać najtańszego sprzedawcę prądu na polskim rynku. Kalkulacji taryf mogą dokonywać zarówno klienci z grupy taryfowej G (gospodarstwa domowe), jak i odbiorcy biznesowi. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest w naszym kraju możliwa od 1 lipca 2007 roku. Oszczędności związane ze zmianą sprzedawcy mogą wynieść od kilku procent w przypadku odbiorców indywidualnych do kilkudziesięciu procent w przypadku odbiorców biznesowych.

Wybór sprzedawcy energii

Dokonując wyboru nowego sprzedawcy energii nie należy kierować się nie tylko stawką za energię elektryczną. Nawet niska cena kWh nie przyniesie nam oszczędności, jeśli sprzedawca będzie pobierać wysoką comiesięczną opłatę handlową. Nie bez znaczenia jest także długość trwania umowy, najkorzystniej jest podpisać umowę na maksymalnie 24 miesiące.

Wybór taryfy energetycznej

Rachunki za energię elektryczną można także obniżyć poprzez zmianę taryfy energetycznej. Podstawową taryfą jest taryfa jednostrefowa, co oznacza iż przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za kWh. Gospodarstwa domowe mają do wyboru jeszcze taryfę dwustrefową, co oznacza że doba jest podzielona na tzw. szczyt (wyższa cena energii) i poza szczyt (niższa cena energii). Niekiedy sprzedawcy proponują także taryfę dwustrefową weekendową, w której niższa cena prądu obowiązuje również w soboty, niedziele i święta.